|
გაკვეთილის
მთავარი
თემა
|
ჩვენი
ეროვნული
საგანძური
|
|
სწავლების
საფეხური
|
I საფეხური VIკლასი
|
|
მოსწავლეთა
პროფილი
|
კლასში
არის
7 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა აქტუალობა
|
გაკვეთილი
იმით
არის
აქტუალური,
რომ
მოსწავლეები გაიგებენ ხუროთმოძღვრული ძეგლების
გარდა,
კულტურის
უმდიდრეს
საგანძურს,
შეადგენს
სახვითი
და
დეკორატიულ
გამოყენებითი ხელოვნების ნაწარმოებები
|
|
გაკვეთილის
მიზნები
და
შედეგები
|
მიზანი
●
მოსწავლეს შეუძლია ქართული
ხელოვნების
სხვადასხვა
დარგის
ნიმუშების
ისტორიულ
რელიგიურ
კონტექსტში
განხილვა
●
ჩამოთვლის მისთვის საინტერესო
რამდენიმე
მოვლენას
და
ცდილობს
საკუთარი
და\მოკიდულების გადმოცემას
ნამუშევარში.
●
ჩამოთვლის ქართული ხელოვნების
სხვადასხვა
დარგის
რამდენიმე
ნიმუშს.
მინანქარი,ოქრომჭედლობა,ჭედურობა,მინიატურა და
სხვა
|
|
წინასწარი
ცოდნა
|
.მოსწავლეებმა იციან
რომ
ქართული
ეკლესია
მონასტრები
ოდითგანვე
განათლების,მწიგნობრობის და
ხელოვნების უდიდესი კერები
იყო.
უნახავთ
ეკლესიის
ფრესკები
და
ხატები.
|
|
შეფასების
საგანი
და
პროცედურები
|
შეფასებისას დაკვირვების და ანალიზის
ობიექტი
იქნება
მსჯელობა
და
ნახატების
პრეზენტაცია .
გამოყენებული იქნება განმსაზღვრელი შეფასება
|
|
სასწავლო
მასალა
და
ტექნიკური
რესურსები
|
სახელმძღვანელო,სახატავი ფურცლები,უბრალო
შავი
ფანქარი,ფერადი
ფანქრები,ტუში,
მელანი
და
სხვა
|
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
აქტივობა
1 ( 5 წთ )
მოსწავლეები ერთმანეთს აცნობენ წინა
გაკვეთილზე
დავალებულ
მოძიებულ
იმფორმაციას ეკლესია-მონასტრების შესახებ.
ყურადღებით
უსმენენ ერთმანეთს, აღნიშნავენ რა
იყო
მათთვის
ნაცნობი
და
განსაკუთრებით რომელმა ძეგლმა მიიქცია
მათი
ყურადღება
აქტივობა
2 (10 წთ )
მასწავლებელი აცნობს სახელმძღვანელოში მოცემულ
მასალას.
ეცნობიან
სახემძღვანელოში მოცემულ საილუსტრაციო ნიმუშებს
და
საუბრობენ
მის
ირგვლივ
აქტივობა
3 ( 20 წთ )
მასწავლებელი სთავაზობს მოსწავლეებს შექმნან
ნამუშევრები სამშობლოს თემაზე . სიუჟეტისთვის გამოიყენონ მათვის კარგად
ნაცნობი
ლიტერატურული ნაწარმოები . მსჯელობენ ჯგუფურად, ჩამოთვლიან რამდენიმე მოვლენას.
არჩევენ
მათთვის
საინტერესოს და იწყებენ მუშაობას.
მასწავლებელი აძლევს რჩევებს ინდივიდუალურად .
აქტივობა
4 ( 10 წთ )
სამუშაოს
დასრულებისას გამოფენენ
ნამუშევრებს და ახდენენ პრეზანტაციას. უზიარებენ ერთმანეთს მიღებულ
შთაბეჭდილებებს. მასწავლებელი აძლევს განმსაზღვრელ შეფასებას
თუ
რამდენად
შეძლო
თითოეულმა
ჩანაფიქრის
განხორციელება.
|
შეფასების
რუბრიკა
|
კრიტერიუმები
|
1 - 4
|
5 - 6
|
7 -8
|
9 - 10
|
|
მოსწავლეს
შეუძლია
ხუროთმოძღვრული ძეგლების განხილვა
|
არ
შეუძლია
ხუროთმოძღვრული ძეგლების
გარჩევა
|
უჭირს
ძეგლების
გარჩევა
|
არჩევს
მაგრამ
ეშლება
ძეგლების
გარჩევა
|
არ
ეშლება
ხუროთმოძღვრული ძეგლების გარჩევა და
განხილვა
|
|
მოსწავლეს
შეუძლია
საკუთარი
დამოკიდებულების გადმოცემას ნამუშევრებში
|
არ
შეუძლია
ნამუშევრის
გაკეთება
|
ცდილობს
გადმოსცეს მაგრამ უჭირს ნამუშევრის
გაკეთება
|
აკეთებს
ნამუშევრებს მაგრამ ცოტა ეშლება
|
სრულად
აკეთებს
ყველაფერს
|
|
მსჯელობს
საკუთარ
არჩევანსა
და
ჩანაფიქრზე
|
არ
შეუძლია
მსჯელობა
საკუთარ
არჩევანსა
და
ჩანაფიქრზე
|
უჭირს მსჯელობა თავის არჩევანზე
|
შეუძლია
საკუთარი
ჩანაფიქრისა და არჩევნის გაკეთება
|
სრულიად
კარგად
მსჯელობს
თავის
არჩევანსა
და
ჩანაფიქრზე
|
|
მოსწავლეს
შეუძლია
ქართული
ხელოვნების
სხვადასხვა
დარგის
ნიმუშების
ჩამოთვლა
|
მოსწავლეს
არ
შეუძლია
ქართული
ხელოვნების
სხვადასხვა
დარგის
ნიმუშების
ჩამოთვლა
|
მოსწავლეს
შეუძლია
ნიმუშების
დასახელება
მაგრამ
სხვადასხვა
დარგი
ერევა
|
არჩევს სხვადასხვა ნიმუშებს და
დარგებს
|
შეუძლია ქართული ხელოვნების ყველა
დარგის და ნიმუშების ჩამოთვლა
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий